4 způsoby, jak snížit náklady na vytápění historického domu

Mít dům starý 80 let nebo několik století může být požehnáním i prokletím. Historické nemovitosti mají přitažlivé kouzlo, ale může být náročné přizpůsobit je našim moderním požadavkům. Tyto domy mají obvykle zastaralé, neúčinné a nákladné topné systémy, takže je obtížné udržet nízké účty za vytápění. Pokud s tím potřebujete pomoci, možná budete muset vyhledat pomoc.

Neběhejte rychle s kontaktováním profesionálního stavaře nebo geodeta, aby problém prozkoumal; je možné, že si s vytápěním svého domu poradíte i bez jejich pomoci. Zde jsou čtyři tipy, jak snížit výdaje za vytápění ve starším domě.

Kupte si nebo vyrobte vlastní zábrany proti větru

K tomu, abyste si vyrobili nebo koupili zábranu proti průvanu, potřebujete pouze polštář nebo přikrývku, nitě a základní dovednosti v oblasti šití a vycpávání. Jedná se o levný a snadný způsob, jak rychle snížit účty za vytápění. Dveře a okna, kterými táhne, propouštějí teplý vzduch ven z domu, takže se kotel a topný systém musí více snažit, aby udržely teplo v domě. Vylučovače průvanu pomáhají tento problém vyřešit a šetří vám peníze za vytápění rychle a efektivně. Dalším skvělým způsobem, jak zvýšit energetickou účinnost, je instalace dvojitého zasklení oken.

Instalujte dvojitá okna

Dvojité zasklení je mnohem lepší než jednoduché zasklení, pokud jde o úsporu peněz za vytápění, zamezení hromadění vlhkosti a kondenzace a snížení rizika vlhkosti v domě. I když to může být na začátku drahé, když vezmete v úvahu peníze, které můžete ušetřit za vytápění a případné opravy v případě silné kondenzace, vyplatí se počáteční náklady. Instalace dvojitého zasklení do klasických křídlových oken může být obtížná, ale není nemožná. Profesionální odborníci na okna mohou instalovat dvojitá skla do tradičních oken, aniž by zničili vzhled zbytku okna, proto je důležité požádat o odbornou pomoc. Kromě toho je třeba zvážit izolaci podkroví a dutých stěn.

Izolujte půdu

Existuje několik programů, které poskytují majitelům domů bezplatnou izolaci podkroví a dutých stěn, a proto je využijte, dokud ještě můžete. Správná izolace pomáhá udržet horký vzduch v domě, takže nemusíte tak často zapínat topení. Tímto způsobem můžete ušetřit na účtech za energii. Pokud je váš termostat zastaralý nebo opotřebovaný, měli byste zvážit jeho výměnu.

Nasaďte termostaty

Starší termostat nemusí fungovat tak efektivně jako nový, což může být příčinou vysokých účtů za vytápění. Termostat je navržen tak, aby měřil teplotu v místnosti a podle ní nastavoval kotel, takže pokud váš termostat nefunguje správně a špatně snímá teplotu v místnosti, můžete neustále regulovat vytápění, abyste to vyrovnali. Spotřebovává více energie a stojí více peněz, proto je rozumné upgradovat termostat na novější model.

Možná byste se měli poohlédnout po inteligentním systému vytápění. To vám umožní spravovat ústřední vytápění na dálku pomocí aplikace. Už se nebudete muset obávat, že necháte zapnuté topení, když jste pryč! Pokud jste zaneprázdněni a potřebujete snížit teplotu, můžete tak učinit jednoduchým kliknutím. Je to skvělý způsob, jak ušetřit peníze za vytápění a být finančně zodpovědnější.

Vždy je výhodné znát triky, jak snížit jakýkoli účet, proto je důležité, abyste se snažili ušetřit peníze za vytápění, zejména při vytápění velké historické budovy. Starší stavby mohou rychle ztrácet teplo, a pokud nechcete utrácet spoustu peněz jen proto, abyste se v zimě zahřáli, měli byste rychle využít těchto tipů!

Publikováno: 14. 02. 2023

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková

Tagy: topení | izolace