Vše, co potřebujete vědět o koupi kávovaru

Uvařte si perfektní šálek kávy v pohodlí vašeho domova. Ah, káva. Oblíbený ranní nápoj tolika lidí. Někteří z nás si dokonce nedovedou představit start dne bez ranní kávy. Samozřejmě, že kavárny jsou všudypřítomné, ale na první šálku v pohodlí domova, možná ještě v pyžamu, bez dlouhého čekání v řadě. Na tom něco bude. Ještě lépe, pokud si vaříte svou vlastní kávu. Můžete použít kávová zrna, které máte rádi, přidat si různé příchutě nebo si ji ochutit správným množstvím mléka, smetany, či jiných sladidel. A navíc, můžete si ji vychutnat ve svém oblíbeném hrnečku, místo papírového pohárku s víčkem. Plus - vaření kávy doma vám ušetří spoustu peněz. Nezáleží na tom jaký kávovar, či pomůcku si na přípravu kávy si vyberete. Podstata je stejná - zrnková káva se setkává s vodou, což vyvolává extrakci chutí z těchto zrn. Voda protéká přes kávu ve filtru a bez usazenin stéká do sklenice, šálky, či karafy. Ačkoliv proces se zdá být jednoduchý, každý kávovar má jiné výsledky. Teplota vody ovlivňuje chutě extrahované z kávových zrn, zatímco čas, kdy je voda v kontaktu se zrny, ovlivňuje její sílu. Některé kávovary používají speciální techniku ​​na míchání mleté ​​kávy, jiné jen mletou kávu jednoduše zalijí. Kávovary přicházejí v různých variantách. Od neelektrických překapávacích kávovarů přes ty elektrické, kávovary na kapsle, až po espresso kávovary. Kávovary na cold brew jsou kategorie sama o sobě, neboť používají studenou vodu a připravují kávový koncentrát nebo méně koncentrovanou kávu, která je připravena k pití. Ceny se mohou pohybovat od 500 Kč za ty nejjednodušší až po několik tisíc korun za ty nejkvalitnější espresso kávovary.

Co brát v úvahu při nákupu kávovaru?

Je mnoho věcí, které by se při koupi kávovaru měly zohledňovat, nejdůležitější jsou však nejen vlastnosti a cena, ale také pohodlí přípravy vaší kávy.
  • Pohodlí: Chcete kávu, aniž byste se museli o cokoli starat? Chcete, aby na vás káva už ráno čekala nebo si chcete vychutnat rituál přípravy? Programovatelné elektrické kávovary vám mohou kávu připravit v době, kdy vstanete. Méně automatizované kávovary mohou vyžadovat trochu pozornosti, přesto jsou ovládány pouze pár kliknutími. Manuální překapávané kávovary, jako je French press, či moka konvice, vyžadují vaši plnou pozornost.
  • Druh kávy: Zatímco kávovary a espresso kávovary mají tendenci být samostatnými stroji, jsou k dispozici také hybridní kávovary, které vaří oba druhy kávy. Mít dva kávovary v kuchyni zabere hodně místa, a je to nejlepší volba, pokud máte rádi kávu i espresso a chcete je připravit dokonale. Hybridní kávovary zabírají méně místa a pravděpodobně budou stát méně než nákup dvou samostatných zařízení, ale nemusí být tou nejlepší volbou, pokud hledáte nejvyšší kvalitu kávy i espressa. Hybridní kávovary mají často na výběr i espresso, ale nejsou tou nejlepší volbou. Pokud máte rádi tradiční espresso nebo cappuccino, je nejlepší se jim vyhnout.
  • Množství kávy: Od jednoho šálku kávy až po karafu pro celou rodinu. Na trhu jsou kávovary, které vám uvaří jen tolik kávy, kolik potřebujete. Některé stroje nabízejí poměrně širokou škálu velikostí nápojů, zatímco jiné jsou omezeny na mnohem užší škálu možností. Kávovary pro jeden šálek jsou skvělé pro lidi, kteří žijí sami nebo pro domácnosti, kde každý člen upřednostňuje jinou chuť nebo styl kávy. Jsou vynikající i pro domácnosti, kde se každý probouzí v jiném čase. Kávovary, které vyrábějí větší množství, jsou skvělé pro lidi, kteří mají rádi hodně kávy, a pro rodinné snídaně, oběd se sousedy nebo večeře, kde se podává káva. Velké kávovary jsou často označeny jako 10 až 12 šálků, ale upozorňujeme, že "šálek" kávy ve stroji je pouze 150 až 180 ml, nikoliv 240 nebo 480! Pro velké večírky najdete dokonce i kávovary obchodní velikosti, které dokáží připravit dostatek kávy na malé akce.
  • Načasování: Pokud vaše domácnost pije kávu po celý den, možná budete chtít zvolit kávovar s termální karafou, který udrží kávu horkou bez ohledu na část dne. Pro ty, kteří pijí kávu jen ráno, by měl stačit skleněný kávovar s ohřívací deskou, ale některým lidé nemají rádi spálenou chuť, kterou mohou ohřívače způsobit, pokud tam zůstanou příliš dlouho. V případě rodin, které ráno nestíhají, vám bude stačit kávovar na kapsle, při kterém se nemusíte obávat, pokud ho necháte při odchodu zapnutý.
  • Velikost: Velikost kávovaru sice neovlivní váš šálek kávy. Pokud se vám ale kávovar nevejde tam, kam jste si představovali, můžete snadno přijít o nervy. Ujistěte se, že máte prostor správně změřen a nezapomeňte i na otvory pro dolévání vody a dosypání kávových zrn. Rovněž myslete i na velikost vašich šálků. Množství větších hrnků se pod kávovar nevejde.
  • Možnost přizpůsobení: Nejzákladnější kávovary nemají prakticky žádné možnosti kromě přidání většího nebo menšího množství kávových zrn nebo vody. Zatímco složitější kávovary umožňují zvolit teplotu vody, sílu kávy a širokou škálu velikostí nápojů. Kávovary na kapsle nabízejí možnosti na výrobu horké čokolády, čaje a dalších různých nápojů. Obecně jsou jednoduché kávovary levnější a pravděpodobně se budou snadněji používat, protože si nemůžete náhodou zvolit nesprávnou možnost.
  • Extra funkce: Některé kávovary toho, kromě samotného vaření, umí mnohem víc. Zahrnují možnosti programovaného vaření v konkrétním čase, udržování teploty, automatické vypnutí nebo tepelnou karafu na udržení kávy v teple. Některé zahrnují zvukové výstrahy, když se káva připravuje na vaření a většina elektrických modelů má světýlka, které signalizují, kdy je kávovar zapnutý nebo když je káva hotová. Stroje vyšší třídy mohou obsahovat funkce, jako je napěnění mléka, mletí kávových zrn a upozornění, když je potřeba stroj vyčistit. Espresso stroje a hybridní kávovary / espresso kávovary mají tendenci nabízet co nejvíce možností a také přicházejí v nejvyšších cenových nabídkách.

Který kávovar je pro vás ten pravý?

Alternativní příprava

Zatímco elektrické kávovary nabízejí pohodlí, mají také tendenci zabírat velký prostor na kuchyňské desce. Neelektrické vařiče, jako French press, Dripper či Moka, zabírají mnohem méně místa a mohou se uložit do skříňky, když je nepoužíváte. Dripper a French press vyžadují horkou vodu, takže ji musíte vařit v samostatném hrnci na sporáku nebo mít elektrickou čajovou konvici s horkou vodou. Zatímco při Moka se vaří voda přímo v konvici. I když jsou všechny tyto způsoby jednoduché, vyžadují vaši pozornost, abyste si kávu správně připravili. Takže se nebudete probouzet na vůni hotové kávy. Mnozí milovníci kávy však upřednostňují chuť kávy z French pressu před tou z elektrického překapávacího kávovaru.

Elektrické překapávací kávovary

Tyto kávovary se snadno používají a umožňují vám vybrat si vlastní kávová zrna, ať už upřednostňujete mletí vlastní kávy, nebo si koupíte již předem namletou kávu. Můžete vařit obyčejnou, ochucenou nebo bezkofeinovou kávu nebo míchat svou vlastní oblíbenou směs. Můžete také přidat více nebo méně zrn, čímž si přizpůsobíte sílu kávy. Zatímco mnoho překapávacích kávovarů jsou jen jednoduché stroje s vypínačem, který ohřívá vodu a posílá ji přes zrna, existuje celá řada složitějších strojů, které mají dlouhý seznam funkcí, možností a úprav umožňující uvařit si kávu přesně podle vašich představ.

Kapslové kávovary

Kapslové kávovary patří mezi nejjednodušší stroje, protože nemusíte zápasit s kávovými zrny. Jednoduše vložte šálek a kapsli a vařte. Některé stroje umožňují zvolit si vlastní teplotu a velikost šálku. Nejzákladnější stroje používají stejnou teplotu pro každý druh nápoje, přičemž umožňují nastavit velikost šálku. I když se stroje na kapsle používají jednoduše, vytvářejí více odpadu.

Espresso kávovary

Vyhrazené espresso stroje se pohybují od levných modelů až po "super-high-end" modely, aby vyhovovaly potřebám každého milovníka espressa. Přicházejí také v různých stylech, od modelů na varnou desku až po ty, které používají mletou kávu. Ať už chcete občasný šálek espressa nebo je to vaše oblíbená verze kávy, pravděpodobně existuje zařízení, které se hodí do vaší kuchyně a vašeho životního stylu. Zatímco nejlepší espresso stroje jsou určeny pouze na výrobu espressa, existují i ​​hybridní stroje, které dokáží uvařit klasickou kávu i espresso. I když to obvykle nejsou nejlepší kávovary, nebudete potřebovat dvě samostatné zařízení.

Cold Brew

Cold brew je rozdílnou kategorií vaření kávy, protože na extrakci chuti z mletých zrn se používá studená, někdy i ledová voda. Většina z nich vyžaduje dlouhou dobu máčení, až 24 hodin. Pokud použijete méně kávy a více vody, můžete si v chladu připravit kávu, která je připravena k pití bez ohledu na to, zda je studená nebo zahřívána. Rovněž můžete použít více kávy na vytvoření koncentrátu, který lze přidat do horké vody nebo nalít na led. Výhodou této kávy je, že je méně kyselá a chutná méně hořce než konvenčně připravovaná káva. Nevýhodou je dlouhá doba vaření. To znamená, že si vaření kávy musíte naplánovat s dostatečným předstihem. Můžete ji však vařit v dostatečném množství, a lze ji během několika dnů až dvou týdnů chladit, v závislosti na síle.

Doplňky

I když si kávovary obvykle nekupujete s doplňky, tady je pár věcí, které byste měli zvážit. Naběračka na kávu vám pomůže odměřit správné množství kávy k počtu šálků, které chcete vařit. Permanentní filtr v kávovaru vám usnadní práci, protože nebudete muset neustále nakupovat ty papírové. Některé stroje s nimi přímo koupíte nebo si je můžete pořídit samostatně. Pokud chcete pokaždé chuť té nejčerstvější kávy, kávová zrna si namelte doma sami. Takže pokud váš kávovar nemá zabudovaný mlýnek, určitě si jeden pořiďte.

Záruka

Záruka se liší v závislosti od značky a modelu, přičemž některé mají jednoduchou 30 denní záruku, zatímco jiné mají jednoletou záruku na opravu. Běžné jsou také dvouleté nebo tříleté záruky, které se ale vztahují pouze na chyby výrobce. zdroje: https://perfectdailygrind.com/ https://lazenskakava.cz/

Publikováno: 30. 04. 2020

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková