Starý katalyzátor nevyhazujte. Nechte jej ekologicky zrecyklovat a vydělejte na tom

Katalyzátor je zařízení, které se používá ke snížení emisí škodlivých plynů z výfuku spalovacího motoru. Funguje tak, že přeměňuje škodlivé plyny, jako jsou oxid uhelnatý, oxidy dusíku a uhlovodíky, na méně škodlivé substance - oxid uhličitý, dusík a vodní pára. Nicméně životnost katalyzátoru není věčná. V závislosti na stylu používání automobilu vydrží přibližně 160 tisíc kilometrů. Ale jak poté naložit s již nevyhovujícím kusem?

Proč se staré katalyzátory recyklují?

Co je katalyzátor víte, ale možná netušíte, že staré katalyzátory lze recyklovat kvůli obsahu vzácných kovů. Tyto kovy, jako je platina, palladium a rhodium, se v konvertoru používají jako katalyzátory a mohou být znovu použity při výrobě nových kusů. Výkup katalyzátorů a jejich následná recyklace jsou tedy nejen šetrné k životnímu prostředí, ale také pomáhají šetřit cenné přírodní zdroje.

Co se starým katalyzátorem?

Pokud máte starý katalyzátor, který je třeba vyměnit, je důležité jej správně zlikvidovat. Mnoho autoservisů a prodejců kovového odpadu přijímá staré katalyzátory k recyklaci. Je však důležité se ujistit, že vámi vybraná společnost má licenci a certifikát pro nakládání s nebezpečnými materiály.

V některých případech může být hodnota drahých kovů ve starém katalyzátoru poměrně vysoká a existují dokonce místa, kde můžete starý katalyzátor prodat výkupci, který jej zrecykluje pro obsah kovů. Před prodejem starého katalyzátoru je však důležité provést průzkum a ujistit se, že jednáte s renomovanou společností. Dobrou volbou je například výkup katalyzátorů Ostrava – vykupujeme-katalyzatory.cz.

Cena se odvíjí od obsahu drahých kovů. Pokud vás zajímá přesná částka, kterou můžete za nevyhovující součástku dostat, podívejte se na tento výkup katalyzátorů ceník a využijte možnost odborného ocenění.

Publikováno: 19. 03. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Barbora Kocourková