Jak vybrat plastová okna?

Výběr nových oken není radno podcenit, vždyť jsou to právě ona, která se do značné míry podílí na tom, zda se bude v objektu držet teplo. Pokud vás tato zásadní investice teprve čeká a rozhodli jste se pro variantu v podobě plastových oken, máme pro vás několik dobrých tipů, díky kterým nešlápnete vedle. Anebo již znáte odpovědi na otázky typu „kolik komor“, „jaké těsnění“ či „ jakou vestavěnou hloubku“?

Proč vlastně zvolit plastová okna?

Stále váháte a nejste si jistí, zda jsou plastová okna správnou volbou? Pro jistotu zopakujeme typické výhody: kvalitní okna skvěle izolují teplo, jejich pravidelná údržba je velmi nenáročná a odolnost vůči venkovním podmínkám vysoká. Počítat můžete také s certifikovanou průvzdušností a vodotěsností. A budete-li chtít, můžete si je nechat opatřit fólií s dekorem dřeva – nebo s jinou než bílou barvou.

Na co se zaměřit?

Kvalitní plastová okna vykazují několik důležitých vlastností. V prvé řadě jde o počet komor. Na tříkomorová okna zapomeňte, dnes je minimum komor pět. Ještě lepší poměr ceny a výkonu nabízí okna šestikomorová a na pomyslném vrcholu jsou špičková okna s osmi komorovými profily. V jejich případě však počítejte s vyšší pořizovací cenou. Co se týče optimální vestavné hloubky, základ představuje pětikomorový profil s min. hloubkou 70 mm, při čemž platí, že větší hloubka je lepší, protože lépe izoluje. Sázkou na jistotu jsou šestikomorová okna s hloubkou min. 76 mm. Další dilema panuje ohledně volby mezi dvojskem a trojsklem. Která varianta je lepší? Dvojsklo se chlubí nižší hmotností (tzn. nezatěžuje okenní rám tak jako trojsklo) a vyšším tepelným ziskem. U trojskla zase nehrozí mlžení oken v interiéru a tzv. táhnutí od oken. A konečně těsnění. Nechcete-li v budoucnu řešit, že vám přes okno zatéká, zeptejte se na jejich počet a vyberte si systém s minimálně trojím těsněním.

Kde se poohlédnout po kvalitních plastových oknech?

Neriskujte, že vás nová plastová okna zklamou a poptejte je u českého výrobce PGOkno s.r.o., Jeho plastová okna Plzeň Kömmerling vyhovují standardům nízkoenergetických i pasivních staveb a svými vlastnostmi uspokojí i nejnáročnější zákazníky. Zároveň nabízí také výrobu a montáž plastových dveří, Více informací na téma výroba plastových oken Plzeň najdete na www.pgokno.cz.

Publikováno: 11. 02. 2021 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Barbora Kocourková