Co je to lamino? Vše o historii a současném využití

V souvislosti s nábytkem nebo koupí nábytku se můžete setkat s různými typy materiálů, z nichž se nábytek vyrábí. Setkat se můžete například s masivem nebo také s dřevotřískovou deskou laminátovou, což je jinými slovy lamino. Jelikož je lamino jak mezi lidmi, tak mezi truhláři poměrně známý pojem, prozraďme si více o tomto materiálu, který je dnes nejvíce používaný v nábytkářství hlavně díky své nízké ceně. Pokud hovoříme o laminu, hovoříme o zmiňovaných dřevotřískových deskách, které jsou polepené dekoračním laminovacím papírem, který je zalitý melaminovou pryskyřicí.

Z historie lamina

Jak již bylo zmíněno, jedná se dnes o nejvíce používaný materiál v oblasti nábytku. I proto si zmiňme něco málo z jeho historie. Pokud bychom měli mluvit o historii lamina, řekli bychom, že ta začíná zhruba v polovině minulého století. Právě v té době se musela řešit opravdu velká poptávka po startovacím nábytku, který byl určen mladým rodinám, jež žily v Evropě, která byla po válce doslova zbídačená. Jelikož v té době docházelo i k rozvoji papírenské technologie, rozšířila se také rázem nabídka dekorů desek, které se začaly upevňovat na levný nábytek. A tím to celé vzniklo. Od té doby se měnil především laminátovací papír, který má aktuálně tloušťku od osmi setin milimetru až po dvě desetiny milimetru. Vždy však záleží na jednotlivých výrobcích a na samotných truhlářích, jak k formátování desek nebo k řezání lamina budou přistupovat a kolik zvolí milimetrů oni.

K čemu se lamino používá

Jak jsme zmínili, z lamina se velice často vyrábí nábytek, a to především proto, že je tento materiál velice levný. Z lamina se většinou udělají korpusy skříňkového nábytku nebo levného hotelového nábytku, také se zhotovují z lamina divadelní kulisy nebo vodorovné plochy, které mají mít minimální zátěž.

Publikováno: 30. 12. 2019

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková